Početna stana
 
 
 
   

Jugoremedija – novo poglavlje

Ministarstvo unutrašnjih poslova obavestilo preduzeće da nema nikakve veze sa upadom policije u to preduzeće. Jugoremedija traži da nova vlast hitno počne da rešava slučaj 24 sumnjive privatizacije

U Centru za kulturnu dekontaminaciju predstavljena je 24. maja nova knjiga o Jugoremediji pod nazivom Jugoremedija, deo drugi – Radničke borbe u Srbiji. Ona je nastavak knjige Radno mesto pod suncem – Radničke borbe u Srbiji koju su prošle godine izdali Res publica i Službeni glasnik.

Jugoremedija, deo drugi fokusirana je samo na desetogodišnju borbu radnika tog preduzeća da spreče njegovo propadanje i obnove proizvodnju. Kako je rekao priređivač knjige Slavko Golić, poenta je tužba Jugoremedije protiv države. Tužba je svojevrsna društvena dijagnoza, a koje će se mere preduzeti zavisi od nove vlade i novog predsednika države. Golić je obavestio da je situacija u preduzeću teška, da su radnici na prinudnom odmoru i da šest meseci nisu primili platu.
Nebojša Popov je najavio novi projekat o slučaju Jugoremedije koji će biti sociološka studija slučaja. On je izneo konture studije koja će pratiti četiri faze kroz koje je prošla Jugoremedija za dest godina borbe. U prvoj fazi država prodaje 42 odsto akcija “kontroverznom biznismenu” koji fabriku pljačka i uništava; radnici se suprotstavljaju, policija ( privatna i državna) i žandarmerija ih hapsi i premlaćuje; doneta je sudska odluka i radnici se vraćaju u fabriku. U drugoj fazi radnici uspevaju da obnove proizvodnju, rekonstruišu fabriku i vrate dugove ranijeg vlasnika. U trećoj fazi država pokreće akciju da iznova proda celu firmu i u tu svrhu započinje kampanju objedinjavanja akcija. Nastaje podela među radnicima koji su obnovili preduzeće i drugih koji su zainteresovani isključivo za prihod od prodaje akcija. Lansiraju se intrige protiv direktora Zdravka Deurića, koji je svih godina predvodio radnički otpor; policija upada u njegovu kancelariju i odnosi sva dokumenta. Kraj ove epizode kruniše odgovor Ministarsta unutrašnjih poslova da ono nema nikakve veze sa upadom policije u Jugoremediju. Nameće se zaključak da policija može da radi šta hoće. Četvrta faza počinje pre godinu dana pismom iz Brisela da se preispitaju 24 sumnjive privatizacije, među njima i Jugoremedije. Nebojša Popov je ocenio da je ključno mesto ove faze pad režima Borisa Tadića koji nije bio spreman da otvori debatu o ovim privatizacijama niti da ispravi greške. Ohola i gorda vlast i vlastodršci paralisali su i ono malo institucija i demokratskih procedura služeći se elementima totalitarizma tako što manipulišu masom očajnika koji su spremni na sve i novu vlast gledaju kao spasioca. Na primeru Jugoremedije vidi se problem cele zemlje, a on se sastoji u tome da se postigne bar minimum: da li će se priznati greške i sačuvati radna mesta, smanjiti nezaposlenost i otvoriti prostor za demokratske institucije i procedure, rekao je Popov.
Na predlog Zagorke Golubović Jugoremedija će se obratiti novoj vlasti da hitno počne da rasvetljava 24 slučaja sumnjivih privatizacija, što je bilo nemoguće dok je predsednik vlade bio Mirko Cvetković. Zdravko Deurić je upozorio da se opstrukcija Jugormedije nastavlja. Naime, kupac iz SAD koji želi da kupi državni paket od 42 odsto akcija bezuspešno čeka da ga primi direktor Agencije za privatizaciju, tako da postupak prodaje ne može da počne, a agonija Jugoremedije se produžava. Pretpostavlja se da država želi da primeni već oprobani recept – da se preduzeće upropasti i po nižoj ceni proda nekom privilegovanom kupcu
  O. Rusovac
 
Novi oblik diskriminacije akcionara
1. -30. 06. 2012.
Danas

 
 
 
 
 
 
 
Copyright © 1996-2012