homepage
   
Republika
 
Događanja
Arhiva
O nama
About us
mail to Redakcija
mail to web master
 

 

 

Strasti i razboritost

Na konferenciju za štampu Instituta G 17, 22. maja, jedva se moglo ući od sedam TV-kamera koje su dobrom delu prisutnih novinara (oko 50) zaklanjali govornike (Tatjanu Miščević i Mlađana Dinkića) i pano na kojem su se nizale pripremljene informacije. Glavni govornik, Mlađan Dinkić, guverner NB i potpredsednik stranke G 17 plus, verbalno je umanjio tu prepreku podrobno prepričavajući (oko sat vremena) izložene aplikacije koje su, u toku konferencije, uručene prisutnim novinarima (oko 20 stranica).
Uz obilje činjenica o realnim uslovima i preprekama pridruživanju Evropskoj uniji, koje potiču na ozbiljnu javnu debatu, poenta izlaganja g. Dinkića bila je na odnosima unutar SCG. On smatra da je proces pridruživanja EU u "nultoj fazi" i da je Srbija na gubitku. Za glavnog krivca označio je Crnu Goru a i sadašnju Vladu Srbije. Crna Gora nas, veli, "vuče za nos"; žrtva je pola srpske privrede. Samouvereno raspolaganje podacima protegnuto je i na političke ocene. Dinkić tvrdi da u Crnoj Gori nema političke volje za sporazume sa Srbijom u okviru SCG, i da sadašnju "ujdurmu" treba hitno prekinuti. Hitno treba razdvojiti procese pridruživanja Srbije i Crne Gore Evropskoj uniji i, takođe, hitno razdružiti Srbiju i Crnu Goru. U sklopu ovih hitnosti, smatra Dinkić, treba raspisati vanredne izbore u Srbiji kako bi novoizabrana vlada mogla da vodi reformsku politiku.
Na pitanje vašeg novinara da li smo čuli samo lični stav Dinkića ili organizacije G 17 plus, s obzirom na to da je njen lider Miroljub Labus potpisao Beogradski sporazum, Dinkić nije direktno odgovorio već je pričao o ponašanju EU i g. Solane, koji su insistirali na uspostavljanju SCG najviše iz brige o stabilnosti regiona. A da li su se promenile okolnosti i razlozi za prihvatanje ili odbacivanje nove političke tvorevine nije rekao ni reci.
Mediji su obilno prenosili stavove g. Dinkića; drugog uvodničara - Tatjanu Miščević, direktorku Instituta G 17 - nisu ni pomenuli. Niko nije ni postavio pitanje o razlozima i za stvaranje i za rušenje novostvorene SCG. Da, ipak, nije reč samo o ličnom stavu Mlađana Dinkića mogli smo videti nekoliko dana posle ovog "brifinga", kada je na sednici Glavnog odbora stranke G 17 plus, 25. maja, odlučeno da se požuri i razdruživanje Srbije i Crne Gore i raspisivanje izbora u Srbiji.
S punim poštovanjem prema stručnosti g. Dinkića i g. Labusa, i ostalih lidera G 17 plus, i za ono što su radili i uradili, i odbijajući da se prihvate razni pokušaji njihove eliminacije s javnih funkcija, valja primetiti da ipak nije korektno potcenjivanje javnosti i građana (birača), koje se ogleda u zaobilaženju razloga za tako važne odluke kao što su stvaranje ili razvrgavanje političkih tvorevina. Jednom donete odluke, naime, mogu biti i menjane, ali za tako nešto je neophodno imati valjane razloge, javno ih iznositi, raspravljati o njima, i tražiti ne samo crte razdvajanja već i povezivanja bitnih političkih i socijalnih aktera za njihovo ostvarivanje.
Ako se od ikoga očekivala razboritost u stručnim i političkim poslovima, to su upravo stručnjaci, i oni okupljeni u G 17 plus. I ako je išta nasušna potreba naše zemlje to su pošteniji izbori od dosadašnjih, da građani (birači) što slobodnije i formiraju svoju
političku volju i da je što slobodnije izraze. Zbog toga je preka potreba da se izbori što solidnije pripreme - od biračkih spiskova, preko novih zakona o strankama i izborima, do sređivanja medijske scene i okončanja istraga i suđenja za zločine i pljačke. Inače, i dalje će se birači opredeljivati po strastima, za i protiv konkretnih ličnosti, a ne za određene ideje, načela i trajnije interese, ne samo lične.
Sasvim je ljudsko razumevanje strasti, i profesionalnih a ne samo političkih (u privatne se ne upuštamo). Možemo razumeti i narasle ambicije pojedinih stranaka za izbornu "hiću", pa čak i uverenja da ova ili ona stranka ostane ili bude vladajuća. Strasti ima, u to ne treba nikoga uveravati, u ogromnim količinama, tako da se razboritost jedva i sporo pomalja. A i dalje je očekujemo, naročito od obrazovanijih i odgovornijih osoba, jer po čemu bismo uopšte mogli pouzdano znati da su obrazovaniji i odgovorniji.

  Nebojša Popov 
 
Događanja
Republika
Copyright © 1996-2004 Republika & Yurope