Početna stana
 
 
 
   

Raste broj naučnih prevara

Narušeno poverenje u naučne radove

U Srbiji je najčešći i, smatra se, najbezazleniji moralni prekršaj te vrste dopisivanje imena kolega koji autorstvo ničim ne zaslužuju, a po principu uzajamne povratne usluge „ti meni, ja tebi“

Savesniji deo domaće naučne zajednice godinama se bori protiv krivotvorenja rezultata, plagijata i sličnih nepodopština u svojoj sredini. Tim poslenicima u nauci ne pada toliko teško samo postojanje prevara, koliko činjenica da se protiv njihovih nosilaca ništa ne preduzima, uz lakonsko opravdanje da „i drugi to rade“.
Takvo oglušavanje o principe naučne čestitosti shvatano je kao znak da je moralno srozavanje (kako u nauci, tako i u društvu) dostiglo svoje dno, pa u poslednje vreme iznenađenje izazva saznanje o relativnosti i, čak, strogosti datih ocena. Naime, naši etički grešnici nastupaju stihijski, pojedinačno i samoinicijativno, dok  se sada pokazalo da se po negde u svetu sistem prevara organizovano nudi putem institucija.
Klupko je počelo da se odmotava kada se novinar čuvenog američkog časopisa „Nauka“ predstavio kao naučnik u potrazi za člankom koji bi drugi napisali u njegovo ime. Došao je do velike kineske kompanije Vanfang Huiži, specijalizovane za usluge u rasponu od organizovanja naučnih konferencija do izdavanja prigodnih numizmatičkih i filatelističkih zbirki. Ponuđen mu je sažetak rada već prihvaćenog za štampu u uglednom časopisu „Međunarodni žurnal za biohemiju i ćelijsku biologiju“, pa mu je ostalo samo da plati 14.800 dolara kako bi mu se ime našlo na prvom mestu liste autora. Ljubazna poruka je bila praćena napomenom: „Prepustite nama težak posao. Naša usluga će Vam pomoći da napredujete na svom akademskom putu.“
Odustao je, ali se u obećanom roku zaista pojavio „prodati“ članak, s tim što su s prvobitne liste izostavljena dva, a dodata su joj četiri imena. Suočena sa činjenicama, kompanija se branila da je u njenom delokrugu uređivanje i prevođenje tekstova, ali ne i trgovina autorstvom, te da, navodno, mora da je u pitanju nesporazum (!?).
Uredništvo „Nauke“ se zatim detaljnije pozabavilo funkcionisanjem  27 od više desetina agencija koje se bave istim poslom, a dostupne su preko popularnog kineskog pretraživača „Baidu“. One se javno reklamiraju porukama „pisanje i objavljivanje članaka za druge“, „objavi članak u časopisu s liste naučnog citacionog indeksa“ (listu čini samo nekoliko hiljada najcenjenijih od ogromnog broja naučnih publikacija u svetu) i sl.
Ispostavilo se da crno tržište naučnim tekstovima cveta zahvaljujući povezanosti za to specijalizovanih agencija, korumpiranih urednika časopisa i naučnika željnih para. Za ove poslednje je neodoljiv izazov mogućnost da se odreknu solidno napisanog prikaza sopstvenih  istraživanja za sumu višu čak i od 20.000 dolara, što u Kini prevazilazi njihove godišnje prihode. Ako su već obezbedili uslove za sopstveno napredovanje, iskušenju je teško odoleti.
Samo mašti možemo da prepustimo nagađanje kako će nesposobni rukovodilac, koji se čelnog mesta u naučnoj ustanovi domogao prevarom, obrazovati mlade. Koliko uspešno će organizovati lečenje pacijenata u klinici kojoj je na čelu? Da li će biti bezbedna za korišćenje pruga koju je on projektovao?
U Srbiji je najčešći i, smatra se, najbezazleniji moralni prekršaj te vrste dopisivanje imena kolega koji autorstvo ničim ne zaslužuju, a po principu uzajamne povratne usluge („ti meni, ja tebi“). Naš najstariji medicinski časopis, „Srpski arhiv za celokupno lekarstvo“ povremeno je dobijao kratke tekstove, zasnovane na prikazu samo jednog bolesnika, koje je potpisivao dvocifreni broj „zaslužnih“ autora. Uredništvo je taj broj svelo na sedam, mada je, i uz to ograničenje, stvarni naučni doprinos pojedinih koautora vrlo sporan.
Slede pisanje za drugoga, plagiranje (uključujući autoplagiranje), izmišljanje  i „doterivanje“ rezultata. Zbog osetljive prirode tih pojava, o njihovim razmerama se samo naslućuje. Međutim, koliko se zna, javnih ponuda za prodaju gotovih članaka kod nas nije bilo. Po svemu sudeći, predstoji otvaranje i te Pandorine kutije.<
                                                             

Zoran Radovanović
     
01-28. februar 2014.
Danas

 
 
 
 
 
 
Copyright © 1996-2013