Početna stana
 
 
 
   

Knjiga o propasti velikosrpske hegemonije 1912-2012.

Bez mržnje i naciošovinizma

Azem Vlasi – Ekrem Avdić, STOGODIŠNJI PUT SLOBODE, Sak-Trade, Sarajevo, 2013.

Poznati bosanskohercegovački novinar i publicista Ekrem Avdić, novinar Oslobođenja, Sarajevo i Večernjeg lista, Zagreb,  i još poznatiji javni i politički radnik, vrstan advokat i savjetnik kosovskog premijera, a nekada još poznatiji Titov prvi omladinac, Azem Vlasi, prihvatili su se, u pravom trenutku, nadasve preozbiljnog zadatka, a zahvalnog za istoriju i nauku Srbije i Kosova, i napisali knjigu za čitanje i pamćenje Stogodišnji put slobode. Knjiga, sama po sebi, zove pravog čitaoca i poštovaoca istine, na čitanje i razmišljanje, jer je to, vjerovatno, prva knjiga istine o Kosovu i Srbiji, o Srbima i Albancima sa Kosova. Knjiga je pisana, na osnovu novih istorijskih dokumenata, sa pažnjom i iskrenošću. Ona nudi istinu, a bez ikakve mržnje i naciošovinizma. Autori na etičan način iskazuju svako poštovanje prema srpskom društvu, ali se na osnovu moralnih ubjedjenja, do kraja obračunavaju sa velikosrpskom pogromaškom i hegemonističkom politikom koja je čitav jedan vijek unesrećivala kosovske Albance koji su živjeli sa Srbima i pored Srba. Na najgori i represivan način takva šovinistička ideologija uništavala je sve što je civilizovano. Nosioci te takve pogubne politike bili su vojska, Srpska akademija nauka, Srpska pravoslavna crkva i režimski mediji, a posebno RTS i dnevni list Politika. Autori na minuciozan način raskrinkavaju laž kao državnu instituciju i kao nacionalni interes (Dobrica Ćosić: „Laž je srpski državni interes“.) Stranice ove knjige raskrinkavaju svu mitologiju i mitomaniju. Na najbolji naučni i istorijski način osvjetljavaju svu pogubnost srpske državne politike od 1912.godine, nastale nakon Prvog balkanskog rata, kada je narušila etnički prostor Albanaca i kolonizovala Kosovo, a da nikada taj hegomonistički čin nije dobio međunarodno priznanje. Na taj način sve srpske tvorevine imale su pravo da ugnjetavaju i uništavaju kosovske Albance i da s njima rade što im na pamet padne, odnosno sve najgore. Kosovo će se, te srpske tiranije, osloboditi tek u maju 1999.godine, a postati nezavisna Republika Kosovo 2008.godine.

Jedan od autora knjige, Ekrem Avdić, u uvodu, između ostalog kaže i ovo: ’’...Koristeći povijesnu literaturu i povijesnu istorijsku građu o vijeku srpsko-albanskih, odnosno srpsko-kosovskih odnosa, kolonijalnoj i antikolonijalnoj borbi, dolazim do zaključka da je kritički raspoloženi manjinski dio znanstvene javnosti u Srbiji sasvim u pravu kad horski tvrdi da je ’...ceo vek Srbija vodila pogrešnu politiku.’ Njen je rezultat katastrofalan po nacionalne interese Srba. Kosovo, kao kolijevka srpske duhovnosti, kolektivnih emocija, mjesto narodnog pamćenja i mjesto rođenja najvećega od svih srpskih mitova ’najskuplja srpska reč’ postalo je – susjedna država Srbije.’’ Autori, i na stranicama ove knjige, na moralan i racionalan način, a uz pomoć istorijskih činjenica, praktično dokazuju svu pogubnost iracionalne politike Srpske akademije nauka, Dobrice Ćosića, Slobodana Miloševića, Vojislava Šešelja, Matije Bećkovića i inih bolesnih umova. Katastrofalna, stogodišnja politika koštala je Srbiju nemjerljivih materijalnih i duhovnih šteta, a i medjunarodnog ugleda.

Posebni su zločini prema Albancima, a i drugima. Na sreću, autori govore i o onom časnom dijelu visokomoralnih Srba koju su upozoravali na svu bestijalnost srpske državne politike usmjerene prema durgima. Tu je čitava plejada časnih imena srpskih naučnika i političara od Dimitrija Tucovića do Latinke Perović.

Pobijedio je um bezumlje. Srbija je konačno prihvatila istinu, u Dejtonu i u Briselu, da joj je mjesto u njenim granicama bez pretenzija na susedne zemlje i stvaranje Velike Srbije. Ostaje joj težak, uporan i moralan zadatak da shvati i prihvati da se Kosovo, nakon stotinu godina puta do slobode vratilo kući. Iz legende. To joj poručuju i vrsni autori ove knjige, na naučni ali i ljudski način bez mržnje. Otuda je teško naći knjigu ovog i ovakvog sadržaja koja pošteno raskrinkava velikosrpsku politiku u prošlom vijeku. Ljudima od nauke, etike i struke, knjiga Azema Vlasija i Ekrema Avdića Stogodišnji put slobode doći će kao poručena.

Autori su istu, početkom juna 2013.godine, svečano predstavili u Prištini. Učiniće to i u drugim većim gradovima Srbije i BiH. Dobro došla u ruke svima koje interesuje istina o Kosovu.

Lazar Manojlović

     
01.07 - 31.08.2013.
Danas

 
 
 
 
 
 
Copyright © 1996-2013