Početna stana
 
 
 
     

 

Deseta redovna godišnja Skupština zadruge »Res publica«

Opstaćemo ako verujemo u sebe

Skupština izabrala Zlatoja Martinova za novog glavnog i odgovornog urednika lista Republika. Izabrana i dva člana Upravnog odbora Zadruge – Olga Zirojević i Slavica Vučković. Prihvaćeni izveštaji o radu, finansijski izveštaj, izveštaj Nadzornog odbora, plan rada za narednu godinu i izveštaj glavnog urednika

Deseta redovna skupština zadruge »Res publica« održana je u utorak 23. novembra 2010. godine, na kojoj su pretresana pitanja od suštinske važnosti za rad zadruge i lista Republika. Na predlog dosadašnjeg glavnog urednika Nebojše Popova Skupština je jednoglasno izabrala Zlatoja Martinova za novog glavnog i odgovornog urednika našeg lista. Nebojša Popov je svoj odlazak sa ove dužnosti obrazložio zdravstvenim razlozima i potrebom da se odmori od uredničkog posla, ali i željom da radi na novim projektima.
U svom izveštaju dosadašnji glavni urednik je dao kraći pregled ne samo godišnje aktivnosti već i one tokom dvadesetogodišnjeg perioda rada u Republici. Istakao je da su akteri društvenih promena ili oni za koje se mislilo da su takvi akteri pokazivali mali
interes za teme kojima se naš list bavio. I to ne samo politički akteri, već i oni iz tzv. civilnog društva, razne nevladine organizacije i drugi koji su se bavili uglavnom sobom bez sistematske komunikacije sa drugima. Kako je vreme proticalo, istakao je Popov, Republika se sve manje mogla osloniti na važnije aktere i važnije procese. Osim u periodu 1996/97. i velikih demonstracija građana povodom krađe glasova. Tada je jedno kraće vreme uspostavljena veza sa gradovima u kojima su pobedile opozicione partije i formiran je Savez slobodnih gradova. Bio je to jedan veliki izuzetak da političari, nevladin sektor i mediji međusobno komuniciraju. Ali i to je, nažalost, kratko trajalo. »Bavili smo se i tendencijama promena koje su nastale nakon 5. oktobra 2000. godine. Pratili smo političke aktere, podržavali ih, ali ne i oni nas«, istakao je Nebojša Popov. »Ubrzo nakon toga našli smo se kao list u ozbiljnoj krizi, pre svega
 
finansijskoj. Tada su nas upućivali na tržište jer su presahle donacije i pomoć. U tom preokretu nakon 2000. godine mi nismo dobili nikakvu podršku.« Popov je govorio i o tome da je malo ko prihvatao naše zalaganje za raspisivanje izbora za ustavotvornu skupštinu kao način raskida sa starim sistemom. Ustav je donesen neprincipijelnim konsenzusom političkih stranaka, usvojen je preko noći da čak ni poslanici koji su za njega glasali nisu imali pun uvid u njegov sadržaj. Blokirane su političke promene i ugrožen je opstanak privrede. Pljačkaška privatizacija je devastirala privredu i društvo i dovela do enormne korupcije. »Tražili smo aktere koji bi se tome suprotstavili – bili su to Jugoremedija, Keramika iz Kanjiže, Šinvoz i neki drugi. Sticajem okolnosti i donekle našim angažmanom, Jugoremedija je uspela da se odupre. Ali zbog toga je dospela – a preko nje i mi kao časopis – pod pojačanu policijsku pasku.«
Popov je na kraju istakao da je Republika sve ovo vreme istraživala i to da li postoje moralne, političke i pravne norme koje mogu ograničiti vlast bilo koje strukture i da li vlast zaista misli da može legalizovati sve oblike samovolje.
»Teško je razabrati u toj gužvi za peronsku kartu za Evropsku uniju ko je ko i za šta se u stvari zalaže, kakve su im vrednosti, o tome malo znamo, a to su ključna pitanja koja se moraju istražiti«. Popov je na kraju svog uredničkog mandata poručio novom uredništvu da Republika može opstati ako svi njeni saradnici veruju u ono što rade. »Ja sam preko dvadeset godina, zajedno s krugom saradnika, u to verovao i zato smo opstali. Ako i vi budete verovali da to što radite vredi uloženog truda, opstaćete«, završio je svoje izlaganje Nebojša Popov.
Direktor Zadruge Zlatoje Martinov podneo je izveštaj o radu u 2010. godini istakavši da je tokom protekle godine obezbeđeno redovno izlaženje lista i da je uspostavljena saradnja na planu izdavaštva sa »Službenim glasnikom«. Zajednički su objavljene knjige o dvojici velikih filozofa Andriji Krešiću i Milanu Kangrgi. Takođe je završen rad na značajnom projektu »Promene kulturnih vrednosti posle 2000. godine«, koji je finansirao Balkan Trust for Democracy i kao kruna projekta objavljeno je istraživanje prof. dr Zagorke Golubović i mr Isidore Jarić u knjizi Kulturni preobražaj Srbije, takođe u zajedničkom izdanju sa »Službenim glasnikom«.
Govoreći o planovima za 2011. godinu, Martinov je istakao da će se preko određenih projekata kao i do sada obezbediti finansijska sredstva za izlaženje Republike. »Biće teško, jer su i doniranja raznih domaćih i stranih fondacija vrlo reducirana, ali verujem da većim obimom pretplate i uz pomoć naših prijatelja možemo održati Republiku i u narednoj godini.«
Zlatoje Martinov je potom u svojstvu novoizabranog glavnog i odgovornog urednika podneo Platformu na kojoj će se bazirati nova serija lista Republika. Platforma je jednoglasno usvojena i objavljujemo je kao zaseban dokument.
Podnet je i finansijski izveštaj (Ljubiša Vujošević, sekretar Zadruge), kao i izveštaj Nadzornog odbora (Vera Vujošević).
Skupština je takođe donela odluku da se popune dva upražnjena mesta u Upravnom odboru Zadruge »Res publica« novim članovima. To su dr Olga Zirojević i Slavica Vučković.
  Ur.
 
Platforma za novu seriju Republike
1-31.12. 2010.
     


Danas

 
 
 
 
Copyright © 1996-2010