homepage
   
Republika
 
Događanja
Arhiva
O nama
About us
mail to Redakcija
mail to web master
 

 

 

Govor Zdravka Deurića, zastupnika malih akcionara u Skupštini "Jugoremedije" AD, na skupu malih akcionara, održanom 27. februara 2007. godine, uoči održavanja Skupštine akcionara 1. marta

Dragi prijatelji,

Pre svega želim da vam čestitam na pobedi u borbi za naše privatno vlasništvo u "Jugoremediji".
Kada smo pre više od tri godine ušli u ovu borbu znali smo da su zakon i istina na našoj strani, pa smo očekivali da dokazivanje činjenica o nezakonitoj trgovini akcijama naše fabrike neće dugo trajati. Ispostavilo se da je, osim istine i zakona, sve drugo bilo protiv nas - Jovica Stefanović Nini je na svojoj strani imao političku vlast, finansijske centre moći koji kontrolišu političare i pravosuđe, njihove propagandiste koji se izdaju za nezavisne novinare. U ime privatizacije, vlast i njeni moćnici su nas, koji smo štitili svoju privatnu imovinu, proglasili protivnicima privatizacije, komunistima, neprijateljima demokratije. Privatna vojska Jovice Stefanovića nas je, uz pomoć policije, izbacila iz naše fabrike samo zato što smo se borili za svoje pravo na privatnu svojinu, pa smo zatim izbačeni i sa posla, samo zato što smo učestvovali u zakonitom štrajku. Država je nezainteresovano posmatrala kako nezakoniti vlasnik "Jugoremedije" poništava naše pravo na privatnu svojinu, i naše pravo na život, time što nas nije vratila na posao i pored naloga nadležnih organa. Očekivali su da ćemo u dugotrajnim sudskim procesima izgubiti volju za borbom i predati se. Međutim, pored pritisaka sile, propagande i korupcije, širio se i krug podrške našoj borbi. Vladin Savet za borbu protiv korupcije i brojni domaći i strani intelektualci podržali su nas, jer su prepoznali da se borimo za uspostavljanje demokratskih institucija u Srbiji. Bez ove podrške pravosuđe u Srbiji verovatno nikada ne bi smoglo snage da u predmetu "Jugoremedije" presudi po zakonu.
Stanje u fabrici je teže nego što smo očekivali. Račun je u blokadi, još uvek ne znamo koliko smo tačno i kome sve dužni. Za dva dana, kada budemo postavili novu upravu fabrike, upravu za čiji rad ćemo mi biti odgovorni, počeće jedna nova borba.
Izborili smo se za "Jugoremediju" u kojoj će se poštovati prava njenih vlasnika da zajedno sa drugim vlasnicima odlučuju o njenoj daljoj sudbini, i da dele profit koji bude ostvarila. Takođe, izborili smo se za "Jugoremediju" u kojoj će se poštovati prava na rad i zaradu. U najkraćem mogućem roku moramo da stvorimo uslove da se radnicima fabrike isplate zarade za koje su bili oštećeni nakon što ih je nezakonita uprava izbacila sa posla, i da obezbedimo da se u našoj fabrici više nikada ne krše prava na štrajk i sindikalno organizovanje.
Međutim, najveći izazov u budućnosti biće oporavak fabrike, da "Jugoremedija" ponovo bude ono što je bila pre nego što ju je uzurpirao Jovica Stefanović.
Kao vaš predstavnik u skupštini preduzeća hoću da se borim za stabilnu "Jugoremediju", koja će se razvijati u međusobnoj saradnji odgovornih vlasnika, vrednih radnika, kreativnih stručnjaka i sposobnih menadžera.

  Zdravko Deurić
 
Događanja
Republika
Copyright © 1996-2007 Republika