homepage
   
Republika
 
Svakidašnjica
Arhiva
O nama
About us
mail to Redakcija
mail to web master
 

 

 

Jatak

Na putu smo, kažu, da uđemo u evroatlantske strukture i Evropsku uniju, a ovaj turcizam (pored mnogo toga) nikako da se nađe tamo gde mu je mesto - među zastarelim rečima. Bez njega se zaista ne može, štaviše, sve je frekventniji. Tako, pred sam kraj već minule godine, čitamo na naslovnoj strani Danasa "Jataci s predumišljajem". U pitanju je, nije teško pogoditi, prikrivanje haških optuženika.
Da li će se, nakon privođenja svih begunaca pred lice pravde, reč jatak konačno naći među arhaizmima?
Osnovno značenje ovog balkanskog turcizma je: postelja, ležaj, ležište, krevet ("U odaji na meku jataku").
Drugo značenje je "onaj koji pomaže i skriva hajduke i uopšte odmetnike od vlasti i prekršitelje zakona" ("Ne odajte vi jatake naše,/ Kod kojih smo zime zimovali,/ Zimovali, blago ostavljali").
"Koliko oružje", kaže D. Popović (u svojoj monografiji O hajducima), "toliko su, po hajduke, bili od važnosti jataci. Hajduka bez jataka nema. Jataci su oči i uši hajduka. Jataci imaju pre svega da se brinu o životu i sigurnosti hajduka. Oni treba da saznaju gde ima dobar plen, da hajducima nabavljaju hranu, odeću i obuću pa, ako ustreba, i konje i drugo. Jataci imaju da hajduke skrivaju zimi, kada hajduci moraju da napuste borbu. Oni imaju da obaveštavaju hajduke o poterama i da čuvaju imetak hajdučki, koji je kod njih na ostavama. (...) Jataci su katkada učinili neveru (...). Hajduci su naročito pamtili i krvavo, ma i na devetom kolenu svetili neveru, stoga su jataci dobro pazili hajduke a hajduci čuvali kuće jataka kao svoje".
"Ne može biti hrsuzin (lopov, kradljivac) bez jataka", kazuje i narodna poslovica. A tako će ovu tursku reč Vuk prevesti u svom Rječniku - "der (Diebs-)helfer".
Jatak je, dalje, utočište, skrovište ("U Morića seka udovica/ Tu je Ivi jatak i ložnica"). To može biti, najzad, i postelja, ležaj ("Hadži Abduš leži u jataku ima već mesec dana"). U Novom Pazaru se nekad govorilo: "Da dignemo jatake", što će reći - raspremimo posteljinu.
Izraz na jataku - za vreme skrivanja kod jataka, na skrivanju, na utočištu kod jataka ("I tako na jataku kao najamnik čuvajući ovce oženi se u tom selu").
Gl. jatakovati - biti jatak, služiti, raditi kao jatak, uopšte biti u dosluhu, šurovati s nekim ("Zet mu je jatakovao i prokazivao đe će ugrabiti plijen i posjeći tursku glavu"). "Često su", kaže D. Popović, "hajducima jatakovale turske vlasti (...) i gradski muslimani". A pripovedač J. Kušan: "Družili se, po običaju, sa žandarima i jatakovali s vlastima".
I još jedno značenje gl. jatakovati: boraviti, nalaziti utočište kod jataka ("Beg mu reče da mu ništa učiniti neće, ako mu pravo kaže kod koga je jatakovao").
Uz prid. jatakov i gl. im. jatakovanje postoji, najzad, i izvedenica jataković - onaj koji potiče od jataka, potomak jataka (otuda i prez. Jataković). "Srbi su rođeni jataci", kaže (u svom romanu Jadar topi brda) M. St. Đuričić, "... za njih neko mora biti Turčin i nekome mora jatakovati. U tome im je i čast i ponos, a i priroda - mnogim (...) tim jatakovićima".
I u savremenom turskom jeziku reč yatak (od gl. yatmak - ležati), pored osnovnog značenja krevet, ležaj, postelja, može da znači i tajno sklonište, leglo, jazbina (lopova i razbojnika), mesto koje obiluje čime. A ući u jatak (yatagina girmek) - znači imati vanbračnu vezu s nekim.

  Olga Zirojević
 
Šta čitate
Između moratorija i identiteta
Republika
Copyright © 1996-2006 Republika